Haklı Kaza olarak, kusur düzeltme ekibimiz ile yaşadığınız trafik kazalarında sigorta şirketlerince ve Tramer komisyonunca belirlenen ve kazaya karışan tarafların kusur oranlarında yaşanan mağduriyet ve hak kayıplarını ortaya çıkarıyoruz. Bu mağduriyet ve kayıplara gerçekçi ve yasal veriler ışığında çözüm getirmek
amacıyla, alanında uzman trafik bilirkişileri, emekli trafik polisleri ve eksperlerle; kazanın oluşumu araçların hasar ve ilk çarpma noktalarını ve olay yerini Karayolları Trafik Kanunu’nun ilgili maddeleri doğrultusunda incelemektedir.

Haklı Kaza “kusur düzeltme” departmanı tüm kadrosu ve konsantrasyonu ile trafik kazalarındaki kusur oranlarını Sigorta Tahkim Mahkemesi’nde çözüme kavuşturma konusunda uzman,Türkiye’ nin ilk ve tek öncü birimidir.
Trafik Kazalarında Kusurlu Tarafın Belirlenmesi

Gerçekleşen kazalarında kusur tespiti, kazazedelerin doldurduğu kaza tutanakları ve kaza fotoğrafları baz alınarak yapılır. İstatistiklere göre Türkiye’de saat başı ortalama 46 trafik kazası gerçekleşmekte. Bu kazalar hem maddi zarara hem de can kaybına sebep olabilmekte.

Kaza Tespit Tutanağı

Kaza tespit tutanağı, maddi hasarlı trafik kazalarında, kazaya karışan araç sürücülerinin anlaşmalı olarak aralarında düzenledikleri tutanaktır.
Kaza tespit tutanağı uygulaması, 2008 senesinden beri uygulanır ve yalnızca maddi hasarlı kazalar için geçerlidir.

Kusurlunun Kesin Olarak Belli Olduğu Durumlar

Bazı kaza sonuçlarında kusurlu taraf net olarak belli olur. Şu şekilde örneklendirilebilir;

Kaza sonucu herhangi bir kamu malının zarar görmesi
Sürücülerden birinin belge veya ehliyet olmadan araç kullanması,
Araç sürücülerinden birinin alkollü olması.
Trafik Kazalarında Kusur Oranları

Kusur oranları standartları aşağıdaki gibidir;

Gerçekleşen kazada taraflardan biri %100 kusurlu olarak gösterildiyse bu tamamen kusurlu olduğunu gösterir.
Gerçekleşen kazada kusur oranı %50 olarak gösterildiyse kazaya karışan iki araç sürücüsünün de kusurunun eşit olduğunu gösterir.
Gerçekleşen kazada taraflardan birine %0 kusur oranı verildiyse bu o araç sürücüsünün tamamen kusursuz olduğunu gösterir.

Kaza Kusur Oranına Nasıl İtiraz Edilir?

Kaza sonucu, kazaya karışan sürücülerin verilen kusur oranına itiraz etmeleri en doğal haklarıdır. Gerçekleşen bir trafik kazasında sadece maddi hasar meydana gelmişse kazaya karışan sürücüler, kaza tespit tutanağı tutmak zorundadır. Bu tutanak anlaşmalı tutulur ve anlaşma sağlanamaz ise polis veya jandarma eşliğinde hazırlanır.

Polis veya jandarma duruma dahil olduysa onların hazırladıkları rapor geçerli olur. Kaza kusur oranı belirlemesinde kaza tespit tutanağı olması şarttır ve kazaya karışan tüm sürücüler tarafından imzalanması gerekir.

Kaza Kusur Oranına İtiraz Nasıl Yapılır?

Belirlenen kusur oranlarında hata olduğu takdirde, Haklı Kaza ekibi olarak ilgili kurumlara başvuru yapar, itiraz ederiz. Bulunduğumuz başvuruların haklı bulunulması halinde, maddi zarar ilgili sigorta şirketlerinden adınıza tahsil edilmektedir.

Son iki yıl içerisinde bir kazaya karıştıysanız ve haksız kusur oranı aldığınızı düşünüyorsanız, kusur düzeltme departmanımızda çalışan arkadaşlarımızla iletişime geçebilirsiniz. Biz Haklı Kaza olarak değer kaybınızı nakit olarak ödüyoruz.

Yardım Alın