Hasarlı Araç Alış ve Satışı Hakkında Önemli Bilgilendirmeler

Hasarlı Araç Alış ve Satışı Hakkında Önemli Bilgilendirmeler

Araçlarla ilgilenen herkesin mutlaka aşina olduğu bir kavramdır “hasar kaydı” “Hasarlı araç” ya da “ağır hasarlı araç” kavramları da aynı şekilde yabancı olmayan kavramlardır. Peki hasar kaydı tam olarak ne anlama geliyor ve hasar kayıtlı araç alınır mı? Bu yazımızda bütün bunlara cevap vereceğiz.

Hasar Kaydı Nedir?

En ufak bir kaza sonucu oluşsa bile, herhangi bir kazanın ardından oluşan her türlü hasara “hasar kaydı” denir. Eğer kaza sonrasında aracın %70’i ya da daha fazlası zarar görmüşse araç “pert araç” olarak nitelendirilir.

Aracın Hasar Durumunun Anlamanın Yolu Nedir?

Kazanın ardından 5 iş günü içinde hasar seviyesinin anlaşılması için kasko yaptırılan sigorta şirketi ile iletişime geçilir. Kasko poliçesi, ehliyet ve ruhsat fotokopisi, alkol raporu ve hasarlı aracın fotoğraflarının iletilmesinin ardından ekspertiz gerekli inceleme yapar. Böylece hasar durumu tespit edilir.

Peki Hasar Kaydı Olan Araç Alınır Mı?

Aracın hasar seviyesine göre cevabı değişen bu soru, aslında kişiden kişiye değişebilir. Ama şu unutulmamalıdır. Hafif bir çarpma sonrasında orijinal parça far ile değişim yapılan bir aracı alıp satmak sorun olmayabilir. Fakat daha ciddi problemlerin oluştuğu kazalar ağır hasar kaydına neden olacağı için alım satım yaparken sorun çıkartır. Ayrıca bu tip araçlar trafikte gerek sizin gerekse başkalarının güvenliği açısından problem yaratabilir.

Şunu da unutmamak gerek, hasarlı araçların sigorta poliçeleri çok daha yüksek olur. Daha önce hasar görmüş bir araç, hasar sebebi ile yeni sorunların ortaya çıkmasına da neden olabilir. 

Detaylı bilgi almak için 0507 079 29 29 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

Bu yazıyı paylaşın

Yardım Alın