Araç Değer Kaybı Kimden Tahsil Edilir?

Araç Değer Kaybı Kimden Tahsil Edilir?

Öncelikle bilinmelidir ki araç değer kaybı tahsil talebi için, trafik kazası çift taraflı gerçekleşmiş olmalıdır. Böyle bir kazada değer kaybı, gerçek zarar içinde değerlendirilir. Karayolları Trafik Kanunu gereğince, oluşan zarardan hem zarar veren sürücü, hem de eğer aracın işleteni varsa müştereken sorumlu olur.

Ayrıca aracın zorunlu mali mesuliyet sigortacısı ve aşan kısım yönünde de eğer varsa ihtiyari mali mesuliyet sigortacısı da sorumluluk sahibidir. 

Bu genel bilgileri verdikten sonra şunu belirtmemiz gerek ki araçların onarım giderleri zorunlu trafik poliçesi ile kasko poliçesi tarafından, sigorta firmalarınca karşılanmaktadır. Fakat bazı durumlarda da sigorta firmaları tazminat ödemesini ya tam olarak yapmaz ya da küçük bir kısmını karşılar. Bu durum ise araç hasar uyuşmazlığı olarak bilinmektedir. 

Detaylar için bizimle 0507 079 29 29 telefon numarasını kullanarak iletişime geçebilirsiniz. Uzman ekibimizde yer alan arkadaşlarımız, size daha detaylı bilgilendirme yaparak yardımcı olacaktır.

Bu yazıyı paylaşın

Yardım Alın